środa, 19 sierpnia 2015

Stomatologia: IV Przetrwały ząb mleczny

Resorpcja i wypadanie zębów mlecznych oraz pojawianie się w ich miejsce stałych zębów, odbywa się między 3 a 7 miesiącem życia u psa i między 3 a 5 miesiącem życia u kota. Jeśli proces ten zostanie zaburzony mamy do czynienia z przetrwałymi zębami mlecznymi. 


Najczęściej przetrwałym zębem mlecznym jest kieł
Zdjęcie kontrolne po ekstrakcji przetrwałego kła mlecznego


Problem przetrwałych zębów mlecznych dotyka najczęściej psy małych ras takich jak yorkshire terrier, maltańczyk czy shih-tzu. Co nie oznacza, że nie dotyczy psów średnich i dużych ras oraz kotów.  


Mleczny kieł zajmuje miejsce stałych zębów


Czasem mamy do czynienia z większą ilością przetrwałych zębów mlecznych

Przetrwałe zęby mleczne należy poddać ekstrakcji (usunięciu) możliwie jak najszybciej.

Kiedy należy zastanowić się nad ekstrakcją przetrwałych zębów mlecznych?
-gdy pojawił się ząb stały, a mleczny tkwi mocno w zębodole i zaburza kształtowanie się zgryzu 
- gdy ząb mleczny uszkadza tkanki miękkie lub inne zęby 
- gdy ząb mleczny został uszkodzony i jest przyczyną bólu, co może prowadzić do infekcji  oraz zmian okołowierzchołkowych

Decyzję o ekstrakcji przetrwałych zębów mlecznych podejmuje lekarz weterynarii. 

Ekstrakcje zębów mlecznych są zabiegiem  dość trudnym i wymagającym pewnej, a jednocześnie ostrożnej ręki, gdyż usuwając zęba mlecznego należy uważać aby nie uszkodzić zęba stałego, który niejednokrotnie styka się z przetrwałym zębem i utrudnia pracę. Zdecydowanym ułatwieniem będzie wykonanie zdjęcia RTG przed i po ekstrakcji. 


Przetrwały kieł mleczny u psa

Na powyższym zdjęciu widać jeden ze skutków pozostawienia przetrwałego zęba mlecznego. Została uszkodzona korona kła mlecznego w skutek czego prawdopodobnie doszło do zmian okołowierzchołkowych z ujściem przetoki na wewnętrznej stronie policzka. 


Przetrwałe kły mleczne u kota

Należy kontrolować zęby swojemu pupilowi, szczególnie w okresie ich wymiany. Jeśli zaobserwujesz coś niepokojącego lub nie jesteś pewny czy wszystko jest w porządku zgłoś się do lekarza weterynarii, na pewno pomoże rozwiązać problem. 
Ewelina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz