poniedziałek, 20 listopada 2017

Alergie pokarmowe u psów i kotów

Alergia pokarmowa to nietolerancja przez organizm danego składnika lub kilku składników pokarmowych objawiająca się problemami skórnymi lub żołądkowymi lub obydwoma na raz. Przy alergiach pokarmowych mówi się o tzw. "niepożądanej reakcji na pokarm" (AFR - Adverse Food Reaction).
Każdy pokarm może być teorytycznie uczulający, w praktyce natomiast najczęściej uczulają białka."Mój pies wylizuje łapę", "Znowu ma zaczerwieniony brzuch", "Od zawsze miał problem z uchem", często spotykamy się z takimi słowami podczas rutynowych wizyt w przychodni.

Objawy niepożądanej reakcji na pokarm:
*zapalenie ucha zewnętrznego
*świąd
-pokrzywka
-łojotok
-nawracające bakteryjne zapalenie mieszków włosowych
-biegunka
-wymioty
-luźny stolec
-wzdęcia
-wylizywane
-łysienia i zaczerwienienia skóry;
objawy te mogą występować w grupach (skórno-żołądkowe) lub osobno
*najczęściej spotykane objawy alergii pokarmowej

Dotychczasowa dieta może być stosowana przez wiele lat zanim rozwiną się objawy nietolerancji pokarmowej.

www.thebullybreeds.pl

Jeśli u naszego psa/kota podejrzewa się alergię pokarmową, należy całkowicie wyeliminować przypuszczany składnik uczulający, zastępując go całkowicie nowym dla zwierzęcia pokarmem. Np. jeżeli podejrzewa się u psa uczulenie na białko wołowe, eliminuje się je całkowicie z diety psa (karma, kości, przysmaki, gryzaki). Przechodzi się na pokarm niestosowany do tej pory, np. na karmę na bazie jagnięciny. Należy także wymienić miski na szklane lub porcelanowe. Wszystkie plastikowe zabawki oraz suplementy diety i leki aromatyzowane (po kontakcie z lekarzem weterynarii) oraz przysmaki zostają bezzwłocznie wycofane z użycia.
Kluczowym elementem jest tutaj właściciel i opiekunowie psa, którzy odpowiadają za dietę swojego zwierzęcia. Jeśli pies zostaje przekierowany na jagnięcinę, to otrzymuje tylko i wyłącznie białko jagnięce. Nie może dostawać przysmaków z kurczakiem, rybą czy indykiem. Nawet najmniejszy kawałek niedozwolonej żywności może powodować uczulenie, nawet na kilka tygodni.
Minimalny okres stosowania nowej diety, do oceny efektów to 6-8 tygodni. Po tym czasie jeśli brak zaobserwowanych zmian lub problemów alergicznych  należy pozostać na obecnej diecie 12 tygodni, a następnie przejść w fazę prowokacyjną tzn. podać potencjalnie uczulający składnik. Objawy alergiczne powinny się pojawić w przeciągu 0-8 dni. W ten sposób diagnozuje się produkt uczulający.
Próbę eliminacyjną i prowokacyjną powinno przeprowadzać się tylko pod stałą opieką  lekarza weterynarii.
W niektórych przypadkach odczyny alergiczne są tak nasilone, że wymagają wstępnego uciszenia farmakologicznego np. kiedy dochodzi do stanów zapalnych ucha lub świąd jest silny, a na skórze pojawiają się ogniska zapalne.


Można także od początku podejrzenia o uczulenie na dotychczasową dietę przejść na karmę przemysłową na bazie hydrolizowanych białek (hypoallergenic, anallergenic). Żywienie karmą typu hypoallergenic wymaga także ścisłości diety.

Wybierając dietę dla naszego zwierzęcia zwróćmy uwagę na skład karmy. Często karma z etykietą "z wołowiną i warzywami" zawiera mnóstwo innych dodatków, zbóż, odpadków poubojowych bliżej nie opisanych, barwników, konserwantów, które mogą uczulać. Mając psa z tendencją do alergii nauczmy się czytać skład. Możemy kupić drogą karmę na kaczce, ale w składzie znajdzie się także mięso kurczaka i może powodować ono dalszą alergię.
Weźmy pod uwagę także takie składniki jak mleko, jaja czy soja - one również mogą wywoływać nietolerancję. 


Na drugim planie, jednak także ważne, są węglowodany. Odpowiednio dobieramy, poprzednie eliminujemy. Np. znany ryż czy makaron zastępujemy ziemniakami. 


Wybierając karmę domową należy skonsultować się z dietetykiem weterynaryjnym, który pomoże ustalić optymalny jadłospis dla naszego pupila. Biorąc pod uwagę jego problemy alergiczne, zdrowie ogólne, wiek, rasę, leki przyjmowane na stałe, przebyte zabiegi, skłonności do tycia lub utraty wagi i możliwości właściciela ustali on prawidłową dietę, w której nie zabraknie odpowiedniej ilości witamin, minerałów oraz potrzebnych mikro i makroelementów.

Najnowsze doniesienia o pokarmach najczęściej uczulających w Europie prezentują się następująco (w kolejności malejącej):
-u psów: wołowina, kurczak, nabiał, zboża, ryby
-u kotów: wołowina, kurczak, ryby, nabiał

Możliwe inne białka zwierzęce do zastosowania w diecie psa i kota:
-konina, dziczyzna (dzik, sarnina, bażant), kangur, struś, kaczka, gęsina, indyk, jagnięcina, królik


Ewelina.

W artykule zamieszczone są informacje z:
Focus veterinary #18.1 Żywienie a stan zdrowia skóry i jakość sierści, aut. Fabienne Dethioux, 2008
Focus veterinary #21.3 Skórne niepożądane reakcje na pokarm u psów, aut. Jon Plant, 2011
Kongres PSLWMZ 2017, Najnowsze doniesienia dotyczące alergii pokarmowej, aut Emmanuel Bensignor, 2017  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz