Profilaktyczne badanie krwi często pozwala wykryć zmiany w organizmie, których nie widać jeszcze "gołym okiem". Warto także znać normy podstawowych parametrów swojego zwierzaka, gdy jest zdrowy, aby w razie choroby mieć punkt odniesienia.
Przygotowanie do analizy |
Przed pobraniem krwi zwierzę powinno być wypoczęte i w miarę możliwości spokojne. Należy także pamiętać o głodówce (w zależności jakie badania chcemy wykonać).
Po więcej informacji o przygotowaniu do pobrania krwi zapraszam tutaj
-> Przygotowanie do pobrania krwi
Krew do badań wykonywanych na miejscu pobieramy od poniedziałku do soboty w godzinach pracy przychodni, także wieczorem.
Od lewej: krew pełna po pobraniu, krew odwirowana, w osobnych probówkach pozostały skrzep oraz surowica |
W przypadku pobrania pełnej krwi na parametry biochemiczne, należy odczekać około 30 min, a następnie odwirować materiał i uzyskać surowicę potrzebną do wykonania badań.
Następnie nasze urządzenie potrzebuje około 5-10 min, aby uzyskać wynik końcowy.
Jednorazowy slajd do pojedynczego parametru |
Obecnie mamy możliwość wykonania trzech podstawowych profili, które zawierają takie parametry jak:
- ALKP - Fosfataza alkaiczna
- ALB – Albuminy
- AST – Aminotransferaza asparganinowa
- ALT - Aminotransferata alaninowa
- AMYL – Amylaza
- BUN - Azot mocznikowy krwi
- CREA – Kreatynina
- Ca – Wapń
- CK – Kinaza kreatynowa
- GLU - Glukoza
- GGT – Gammaglutamylotranspeptydaza
- GLOB - Globuliny
- LDH – Dehydrogenaza mleczanowa
- LIPA - Lipaza
- TBIL – Bilirubina całkowita
- TP - Białko całkowite
Wyniki na wydruku |
Badania wykonywane są na analizatorze biochemicznym VetTest 8008 firmy IDEXX, urządzenie jest zarejestrowane oraz konfigurowane w IDEXX Polska. Wyniki uzyskane za pomocą tego aparatu są wysoce wiarygodne, analizator wykonuje także badania na próbach nieoptymalnej jakości (hemoliza, lipemia).
Ewelina.
Piec laboratoryjny jest podstawowym urządzeniem w laboratoriach badawczych, umożliwiającym precyzyjne kontrolowanie temperatury w procesach takich jak suszenie, wypalanie czy wygrzewanie próbek. Dzięki zaawansowanym funkcjom kontroli atmosfery oraz wysokiej stabilności temperaturowej, piec laboratoryjny jest kluczowym narzędziem w pracy nad materiałami oraz w badaniach naukowych, szczególnie w dziedzinach takich jak chemia, fizyka czy inżynieria materiałowa.
OdpowiedzUsuń