czwartek, 16 czerwca 2016

Współpraca z psem


Dobre wychowanie naszego pupila pomaga w codziennej współpracy człowieka z psem. 
W obecnych czasach szkolenie psów nie powinno nam się już kojarzyć z "twardą tresurą" psa policyjnego. 
Szkolenia są tak przygotowane, aby mógł w niej uczestniczyć każdy psiak; czy to szczeniak czy starszy pies, duży, mały, rasowy czy też nie. 
Szkoły dla psów są oparte na pozytywnych relacjach i bodźcach dla zwierząt. Czas, który poświęca się na trening powinien być spędzony miło, w przyjaznej atmosferze, gdzie właściciel i pies nawiązują odpowiednie relacje. 




Do współpracy z psem powinno zabrać się już od szczenięcia. Gdzie zwracamy ogromną uwagę na socjalizację psa z otoczeniem. Kiedy szczeniak uczy się różnych odgłosów np. odkurzacza, uczy się dotyku różnych osób, poznaje inne zwierzęta. Powinno się też nauczyć szczeniaka czystości oraz sygnalizowania chęci wyjścia na dwór. Mały słodki piesek powinien już także wiedzieć co jest dla niego zabronione np. wchodzenie do różnych pomieszczeń, skakanie na stół kuchenny itp.  Jest to także dobry okres na zapoznanie malucha z wizytami u lekarza weterynarii. Aby wizyty nie były dla psa "złem koniecznym", zwierzę musi kojarzyć gabinet weterynaryjny z czymś przyjemnym np. z nagrodą za dobre zachowanie, ze smakołykiem za zważenie się, pochwałą za obejrzenie się przez lekarza weterynarii. Jeśli pies będzie zabierany do przychodni tylko na coroczne szczepienia będzie kojarzył wizytę ze stresem, na której obca osoba ogląda jego uszy,oczy, zęby - nieprzyzwyczajony pies może zareagować agresywnie. 

Jeśli pies zostanie nauczony wystarczająco wcześnie co jest dobre a co złe, będzie łatwiej nawiązać z nim dalszą współpracę. 



Szkolenia są dobrym pomysłem na rozładowanie energii psiaka. Pamiętajmy, że psy potrzebują zmęczenia fizycznego, ale także psychicznego. Jeśli będziemy stosować ćwiczenia "na myślenie" i będziemy wymagać reakcji psychicznych od naszego czworonoga, będzie on wtedy wykorzystywał swoje psie możliwości w pełni. Niektóre rasy wymagają, aby z nimi pracować. Szkolenie jest wtedy dobrym rozwiązaniem dla psiego wulkanu energii :)



Dorastającemu psu powinno przypominać się zasady panujące na linii relacji właściciel - pies. Prawie roczny lub roczny pies będzie już doskonale znał zasady: co może, a czego nie. Co nie oznacza, że będzie się stosował do ustalonych reguł. Jest to okres buntowniczy dla psa i będzie on próbował wprowadzić jeszcze kilka nowych postanowień. Jest to czas kiedy musimy być dla psa stuprocentowym przewodnikiem stada i trzymać się wyznaczonych granic. Jeśli psu uda się wskoczyć na kanapę, a my nie zareagujemy - będzie na nią wskakiwał. Jest to okres sukcesów i porażek dla oby dwóch stron :)






Kiedy pies dorośnie i będzie nauczony odpowiednich zachowań, kiedy skończy się jego okres buntowniczy, pewne reguły i zasady będą ustalone permanentnie. Współżycie z ułożonym psem będzie wtedy już dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Nie oznacza to, że można zaniechać współpracy. Wręcz przeciwnie należy pielęgnować relacje z psem, pracować i uczyć siebie nawzajem, aby zawsze pozostawać na czole stada. 





Każdy z etapów życia naszego psa wymaga od nas wiele poświęcenia i poznania wymaganych minimów psiego behawioru. Pies będzie dla nas przyjacielem na kilkanaście najbliższych lat, warto więc poświęcić czas i pracę na prawidłowe ułożenie naszego czworonoga. 





Ewelina

Polecamy Ośrodek szkolenia psów KYNO w Bielsku-Białej  Kliknij

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz