środa, 11 marca 2015

Początki wiosny i otwarcie sezonu kleszczowego

Z usunięciem pierwszego, wiosennego kleszcza można uznać sezon kleszczowy za otwarty. Łagodne zimy i ciepłe wiosny sprzyjają tym pasożytom. Warto już teraz pomyśleć o ochronie naszych czworonogów. 


ixodes ricinus

Kleszcze niemal nie mają naturalnych wrogów, którzy regulowali by ich liczebność. Są odporne na wpływy środowiska - w przypadku zimna lub suszy przechodzą w stan anabiozy - ,,śpią" zagrzebane w ściółce i czekają na poprawę pogody. Oczywiście przedłużające się niekorzystne warunki środowiska powodują obumieranie części populacji, ale i tak średnia przeżycia jest dość wysoka.
Najwyższą aktywność przejawiają wiosną i jesienią, co jest związane z ich cyklem życiowym.


Najczęstszymi siedliskami kleszczy są pola, łąki i lasy, ale także ogródki przydomowe, oraz krzewy ozdobne, np tuje.

W Polsce znamy 21 gatunków kleszczy, z których kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) , kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus) oraz kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus) mają największe znaczenie w weterynarii.

Najbardziej znane choroby przenoszone przez kleszcze:

*Babeszjoza - inaczej zwana piroplazmozą, choroba wywoływana przez pierwotniaka Babesie, powodującą duże spustoszenie w organizmie. Na skutek zarażenia Babesia dochodzi do rozpadu i hemolizy dużej ilości czerwonych krwinek, następnie dochodzi do zatorów i mikrozakrzepów w ważnych dla życia organów. Zagrożone są głównie nerki i wątroba. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to: wzrost temperatury, osowiałość, brak apetytu. niechęć do ruchu, ciemno zabarwiony mocz, bladość śluzówek, wymioty, biegunka. 

*Borelioza (Choroba z Lyme)  - chroroba wywołana przez bakterię z rodziny krętków Borrelia. Krętki te mają powinowactwo do takich tkanek jak: stawy, serce, osierdzie, mózg, opony mózgowo-rdzeniowe. Jedynie mały odsetek zarażonych zwierząt wykazuje objawy choroby, jeśli występują to wyglądają następująco: wysoka gorączka, spadek apetytu, osłabienie, apatia, po kilku tygodniach - mocne kulwizny.

*Ehrlichioza - jest zakaźną, wielonarządową chorobą ludzi i zwierząt. Wywołana przez bakterie (riketsje z rodzaju Ehrlichia). Objawy kliniczne erlichiozy psów są nieswoiste. Początkowo występuje apatia, osłabienie i wysoka  temperatura ciała. W ostrej erlichiozie dochodzi do spadku masy ciała, krwawienia z błon śluzowych, powiększenia śledziony i węzłów chłonnych, a niekiedy także do śluzowo-ropnego wypływu z nosa .

*Anaplazmoza -może być wywołana przez dwa rodzaje mikroorganizmów zaliczanych do riketsji: Anaplasma phagocytophilum, oraz Anaplasma platys. Choroba objawia się gorączką, posmutnieniem, brakiem apetytu, uogólnioną bolesnością mięśni, problemy w chodzeniu, kulawizny. 


Ochrona przed kleszczami

Dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają w walce z kleszczami i innymi pasożytami zewnętrznymi. Właściciel ma możliwość doboru preparatu wygodnego na siebie i odpowiedniego dla zwierzęcia. Najskuteczniejsze środki przeciwpasożytniczne otrzymamy u lekarza weterynarii.

*Spot-on czyli preparat w formie kropelek wykrapiany na ciało zawierzęcia, najczęściej na kark lub pomiędzy łopatki. Stosując preparat spot on należy pamiętać aby kilka dni przed i po zastosowaniu nie kąpać psa i chronić przed deszczem. 

*Obroże- w wielu rozmiarach, zazwyczaj mają dłuższe działanie (do kilku miesięcy), niektóre są także wodoodporne 

*Tabletki - preparat w formie smakołyku dla psów

*Spraye - stosowane zewnętrznie

*Zasypki, proszki - stosowane na skórę

*Opaski, szampony wspomagające

miejsca najczęściej atakowane przez kleszcze

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Należy uchwycić kleszcza pęsetą lub specjalnym przyrządem tuż przy skórze i energicznym ruchem go wykręcić. Obecnie na rynku znajdują się specjalne urządzenia do usuwania kleszczy. Jest to specjalna łopatka z rączką. W łopatce znajduje się szczelina, w której umieszczamy kleszcza i wykręcamy go
w szybki i bezpieczny sposób.
Nigdy kleszcza nie należy niczym smarować. Nie łap kleszcza za obrzęknięty odwłok, ponieważ istnieje ryzyko, że wyciśniesz do organizmu zainfekowany płyn. 
Miejsce ugryzienia należy zdezynfekować woda utlenioną i obserwować miejsce ugryzienia. Jeśli będzie utrzymywało się zaczerwienienie,  należy udać się do lekarza weterynarii i wykonać niezbędne badania. 

Jeśli rozerwiemy kleszcza należy udać się do zakładu leczniczego, aby tam bezpiecznie usunąć pozostałą część. 

fot. Przychodnia Weterynaryjna Rademenes


Kleszcze zagrażają nie tylko naszym domowym pupilom, ale także nam. Pamiętajmy o tym i chrońmy odpowiednio także siebie, zakładając odzież zakrywającą jak największą powierzchnię ciała, gdy wybieramy się w miejsca o zwiększonym prawdopodobieństwie wystąpienia kleszczy. 

1 komentarz:

  1. Największym problemem i najbardziej bolesna jest neuroborelioza o której można poczytac na http://boreliozaonline.pl/gdzie-diagnozowac-borelioze/. Bolesna jest ze wzgledu na to, że rzuca się na stawy i utrudnia nam poruszanie.

    OdpowiedzUsuń