poniedziałek, 18 maja 2015

Nie zostawiaj swojego zwierzaka w samochodzie!

Pogoda za naszymi oknami iście wiosenna. Dookoła zielono i ciepło. Temperatury rosną, a naszym pupilom nie zawsze wychodzi to na dobre. Szczególnie tym, które czekają na właściciela w samochodzie.

rspca.org.uk

Masz zamiar wstąpić na chwilę do sklepu? Nie bierz psa, odwieź go do domu, tam bezpiecznie na Ciebie poczeka. Nie skazuj go na cierpienie.

Uchylone okna nie obniżają temperatury wewnątrz pojazdu, samochód pozostawiony na słońcu zmienia się w piekarnik.
Samochód postawiony w cieniu, nagrzewa się równie szybko i także stanowi ogromne zagrożenie dla życia naszego pupila. 

Jest to również apel do wszystkich, którzy widzą uwięzione zwierze w samochodzie, aby nie bali się reagować. Nie przechodźmy obojętnie. Jeśli widzisz wycieńczone zwierze w samochodzie, zareaguj! Zadzwoń pod 112 i uratuj czworonoga, nie bądź obojętny na cierpienie.

Temperatura w nagrzanym na słońcu aucie to nawet 60 stopni Celcjusza! Zwierze zostaje narażone na odwodnienie, przegrzanie, udar czy uduszenie.

Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, które podczas upałów nie są wystarczające, aby ochłodzić organizm zwierzęcia, dlatego psy chłodzą się poprzez ziajanie. To znacznie mniej wydolny sposób radzenia sobie z upałem, niż ten posiadany przez człowieka.

toz.pl

Właścicielu, bądź odpowiedzialny, nie zostawiaj (nawet na chwilę) zwierzaka w samochodzie!

Nie zostawiajmy zwierząt na balkonie ani w żadnym innym miejscu, gdzie nie będą miały możliwości schronienia się przed upałem. Dotyczy to głównie świnek morskich, królików, szynszyli oraz innych zwierząt mieszkających w klatkach, ale także psów i kotów.

Zapewnijmy naszym pupilom zawsze świeżą i czystą wodę. Udostępnijmy cień dla zwierząt przebywających na dworze.

Szczególnie narażone na skutki upałów są psy ras brachycefalicznych m.in. mopsy, buldogi, buldożki, pekińczyki czy shih-tzu. Tym rasom ograniczmy spacery w upalny dzień i zapewnijmy chłodne miejsce, w którym będą mogły odpocząć.

Właścicielu, pamiętaj o swoich czworonogach w upalne dni!
                              
                                                                        Ewelina.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz