wtorek, 26 maja 2015

Linienie u psa i kota – jak sobie z nim radzić?


Linienie, czyli gubienie martwego włosa, jest normalnym zjawiskiem odbywającym się u psa i kota zazwyczaj dwa razy do roku. Okres najintensywniejszego linienia przypada na wiosnę, kiedy to zwierzę pozbywa się zimowej ochrony, zastępując ją okrywą letnią.

Proces linienia może zostać zachwiany, czego przyczyną może być nieprawidłowe żywienie, wysoka temperatura lub choroby.

Na początku warto zainwestować w odpowiednią szczotkę dla naszego pupila, odpowiednia to taka, która dokładnie wyczesuje włos i podszerstek z dopasowaną długością szpilek. Codzienne czesanie ras długowłosych oraz cotygodniowe szczotkowanie ras krótkowłosych pomoże nam przetrwać okres linienia naszego czworonoga. Warto także pomyśleć o kąpieli, która pomoże usunąć martwy włos i oczyści skórę.


chicdog.pl

Ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy nadmiernej utracie włosa jest żywienie. Aminokwasy są podstawowym budulcem włosa, więc ważne jest, aby karma naszego pupila zawierała dobrej jakości białko. Obecnie na rynku jest duży wybór karm gotowych z różnorodnym białkiem m.in. drobiowym, wołowym, a także rybim. Kupując karmę zwróćmy uwagę jakie i ile białka zawiera.

Dostępne są również suplementy diety dla zwierząt, które zawierają witaminy i minerały wg zapotrzebowań. Pamiętajmy jednak, że nie mogą one zastąpić dobrej karmy, a jedynie wspomóc. Jeśli zdecydujemy się stosować suplementy lub zaleci je lekarz weterynarii wybierajmy te, które zawierają kwasy omega-3, omega-6, cynk, biotynę, wit. A,E,C.


suplementy diety


Niepokojące jest łysienie, czyli nadmierne wypadanie włosów, linienie przedłużające się, lub pojawiające się zbyt często.

Jeśli uważamy, że nasz pupil po mimo regularnej pielęgnacji i dobrej jakościowo karmy zbyt mocno się leni, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Łysienie psów i kotów może być spowodowane chorobami bakteryjnymi, pasożytniczymi lub alergiami, ale także zmianami hormonalnymi, a nawet stresem.

Dlatego przy ostatecznej diagnozie bierzmy wszystkie możliwe czynniki pod uwagę, aby niczego nie przeoczyć i rozpocząć skuteczną kurację. 

 Ewelina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz