poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Stomatologia: V Zabieg profilaktyczny jamy ustnej


Badanie kliniczne - wykonuje się na pacjencie świadomym, czyli tyle ile da sobie pacjent zobaczyć, oglądamy zęby, dziąsła, zgryz, badamy węzły chłonne, oglądamy oczy, uszy, mierzymy temperaturę. Następnie badanie wykonuje się na pacjencie znieczulonym, wtedy sondą periodontologiczną oraz zgłębnikiem bada się po kolei każdy ząb osobno. Sprawdza się głębokość rowka dziąsłowego, czyli jak ściśle przylega dziąsło do zęba, sprawdza się ew. ruchomość, stopień uwidocznienia rozwidlenia korzeni (stopień furkacji). Wtedy też można dokładniej ocenić stan zapalny dziąseł, ilość kamienia i osadu nazębnego. W tym czasie wykonuje się także kontrolne zdjęcia RTG. Wynik i wszelkie spostrzeżenia zapisuje się w karcie stomatologicznej. 


sonda periodontologiczna oraz zgłębnik

Skaling - usunięcie osadu i kamienia nazębnego z koron zębowych przy pomocy skalera ultradźwiękowego (najczęściej spotykany), skalera powietrznego lub piaskarki.


od lewej: końcówka skalera ultradźwiękowego oraz gumowa końcówka do polerowania


Kiretaż*- ręczne usunięcie złogów kamienia nazębnego spod powierzchni dziąseł

*Kiretażu nie wykonuje się przy każdym zabiegu profilaktycznym, tylko jeśli są do tego wskazania.

Polerowanie koron odbywa się po zabiegu usunięcia osadów i kamienia nazębnego. Polerowanie wykonuje się miękką gumką, która bardzo wolno obraca się i z pomocą pasty poleruje wszelkie nierówności i "zadrapania" na szkliwie.


Pasta do polerowania


Fluoryzację wykonuje się na samym końcu zabiegu. Czynność tą wykonuje się specjalnymi środkami w postaci pianki lub płynu. Fluoryzacja ma na celu zabezpieczenie powierzchni zębów przed uszkodzeniami. Od fluoryzacji odstępujemy, gdy pacjent w niedługim czasie będzie miał wykonywane wypełnienia lub w jamie ustnej występuje silne krwawienie.


Pianka do fluoryzacji

Zabieg profilaktyczny jamy ustnej wykonuje się tylko w znieczuleniu ogólnym.


Zgłębnik oraz sonda periodontologiczna zapakowane i sterylne, przygotowane do zabiegu


Zabieg profilaktyczny jamy ustnej jest najczęściej początkiem do świadomej opieki stomatologicznej w domu.
Właściciele często nie wiedzą jak zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego i chorobom przyzębia. Na hasło "mycie zębów" czy "szczoteczka dla psów" robią wielkie oczy, uśmiechają się i niedowierzają, że jest to możliwe. Owszem jest! I wielu właścicieli, którzy na początku robili takie wielkie oczy, teraz chwalą się jak to pies sam przychodzi wieczorem ze szczoteczką ;)

Oczywiście potrafimy zrozumieć, że nie każdy pies, czy kot będzie chętnie współpracował z właścicielem w kwestii mycia zębów. Ale to nie znaczy, że należy się poddać i nie robić nic.

Jest kilka innych profilaktycznych sposobów na higienę jamy ustnej:
-karma dentystyczna
-roztwór chlorheksydyny dostępny u lek. weterynarii
-zabawki
-gryzaki
-smakołyki
-preparaty weterynaryjne w żelu, paście, proszku dodawanym do pokarmu i wody

Więcej o domowej higienie jamy ustnej tutaj

Przed i po zabiegu profilaktycznym jamy ustnej


Dbajmy o "zdrowe uśmiechy" naszych pupili, aby zabieg profilaktyczny był wykonywany jak najrzadziej i tylko z konieczności. Pamiętajmy, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć! 

Zdrowy uśmiech Neliel :)


Ewelina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz