wtorek, 10 lutego 2015

Domowa higiena jamy ustnej psa i kota


fot. www.galleryhip.com


Dlaczego domowa higiena jamy ustnej jest ważna? 

Nasi czworonożni domownicy niestety nie mogą zadbać o swoje zęby sami, dlatego musimy im w tym pomóc. Aby nauczyć naszego psa czy kota codziennej pielęgnacji zębów i dziąseł należy, bez pośpiechu, wprowadzić domową profilaktykę stomatologiczną. Nasz pupil nie będzie bał się szczoteczki jeśli zachęcimy go do niej odrobiną smacznej pasty lub smakołykiem. Nie róbmy nic na siłę, dajmy zwierzakowi trochę czasu do zapoznania się z nową czynnością oraz z nowymi przedmiotami. Na początku wystarczy, że da sobie zaglądnąć do pyska, dotknąć się w okolicy zębów. Następnie można spróbować delikatnie włożyć do pyska zamoczoną w ciepłej wodzie szczoteczkę i spokojnie umyć  zęby z tyłu czyli przedtrzonowce i trzonowce. Gdy nasz pupil oswoi się z dotychczasowymi czynnościami można pójść krok dalej i wyczyścić zęby z przodu jamy ustnej czyli kły i siekacze. Ważne abyśmy nie robili tego szybko i na siłę, gdyż zwierzak może całkowicie zniechęcić się do dalszych prób. 

Zęby naszego czworonoga powinniśmy czyścić regularnie, raz dziennie. 

Ważne: nie używajmy ludzkiej szczoteczki, wyposażmy się w odpowiednią wielkością oraz miękkością w przychodni weterynaryjnej lub sklepie zoologicznym. Nie używajmy także ludzkiej pasty do zębów, gdyż zawiera ona wiele dodatków (np. fluor), które są szkodliwe dla naszych pupili. Specjalistyczne pasty dla zwierząt są bezpieczne i smaczne.fot. Przychodnia Weterynaryjna Rademenes


Gdy zęby nie są czyszczone na ich powierzchni tworzy się płytka nazębna, która może po jakimś czasie przekształcić się w kamień nazębny. Jest to miejsce odkładania się resztek jedzenia i osadu, siedlisko bakterii i zarazków. Prowadzi to często do zapalenia dziąseł (są wtedy zaczerwienione i tkliwe), nadżerek, nieprzyjemnego zapachu z pyska, wypadania zębów, a w późniejszym stadium do m.in. ropni i przetok.

W dbaniu o "zdrowy uśmiech" naszego pupila pomogą także specjalistyczne gryzaki lub smakołyki oraz odpowiednie preparaty dodawane do karmy, a także sama karma, która pomaga zredukować odkładanie się płytki bakteryjnej na zębach. Na rynku dostępne są również smakowe pasty do zębów, które ładnie pachną i zachęcają czworonoga do współpracy. Mimo wielu udogodnień nie odkładajmy jednak najważniejszego - szczotkowania zębów, które jest najlepszą metodą na domową higienę jamy ustnej. 


fot. www.gizmodo.co.uk


Kiedy powinniśmy się zgłosić do lekarza weterynarii?
Gdy:
- mimo szczotkowania odkłada się płytka nazębna
- nie udaje się wyczyścić zębów
- występuje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
- zwierzak stracił apetyt lub gryzie "jedną stroną" pyska
- widać ślady krwi podczas jedzenia lub gryzienia zabawki
- zwierzak jest osowiały lub ślini się
- zauważymy nieprawidłowości w pysku (nadżerki, rany, wrzody,cysty, ubytki itp.)
Lekarz weterynarii zbada naszego pupila i zaleci dalsze postępowanie (sanację jamy ustnej, leczenie farmakologiczne).

Zdrowie jamy ustnej naszego pupila ma bardzo duży wpływ na cały organizm. Warto więc zadbać o mały szczegół, który ingeruje w całokształt.                                                                                                                             Ewelina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz