poniedziałek, 2 lutego 2015

Zima nie odpuszcza. Warto więc przypomnieć o zimowej ochronie naszych czworonogów.

                       

                                     
Łapki
Łapki naszych pupili w zimie są narażone na wiele szkodliwych bodźców zewnętrznych, takich jak mróz czy sól drogowa. Skóra może wtedy nadmiernie się przesuszyć, pękać, rogowacieć, a nawet krwawić. Warto pamiętać o ochronie opuszków łap naszych czworonogów, w sklepach zoologicznych, a także w gabinetach weterynaryjnych możemy kupić specjalne maści,
kremy i balsamy do zwierzęcych łapek. Szczególnie ważna jest ochrona opuszek, gdy wybieramy się na dłuższy zimowy spacer. Po każdym spacerze dobrze jest umyć łapki w letniej wodzie.
U psów długowłosych warto wspomnieć o sprawdzaniu przestrzeni między opuszkami. Gdy sierść jest tam zbyt długa można ją przyciąć do odpowiedniej długości. Śnieg wbity pomiędzy opuszki łap jest bolesny przy poruszaniu, a także może prowadzić do odmrożeń.
Niektóre psy, zwłaszcza dużo spacerujące czy pracujące w ciężkich warunkach skorzystają też ze specjalnych psich butów.

                                                                  fot. www.petfinger.com

Odpowiednia obroża
W zimie warto zamienić łańcuszek i kolczatkę na obrożę skórzaną lub z materiału syntetycznego. Metal bardzo szybko staje się zimny jak lód, a nie chcemy ochładzać pieska już i tak w mroźne dni.


Psy na dworze
Pamiętajmy także o naszych towarzyszach, którzy mieszkają na dworze. Zapewnijmy im ciepłe schronienie, czy to ocieploną budę, czy kawałek miejsca w garażu. Miejsce dla naszego psa powinno być regularnie czyszczone i suche. Ciepłe i miękkie legowisko na pewno ułatwi mu przetrwanie zimy. Nie zapomnijmy o zawsze świeżej i czystej wodzie, i co w zimie najważniejsze, niezamarzniętej. Ważna jest również karma, która powinna zaspokoić wszystkie zapotrzebowania pokarmowe naszego pupila mieszkającego na dworze.


  fot. www.ewallpapers.eu


Ubranka
Psy ras krótkowłosych, a także wychudzone i chore można zaopatrzyć w zimowe ubranka, niekoniecznie kupione, można zrobić je samemu, na przykład ze starego swetra. Ubranko powinno być przede wszystkim wygodne i niekrępujące ruchów zwierzaka.


Uwaga
Nie zostawiajmy psa w samochodzie na długo, o ile to możliwe to wcale. Samochód jak w lecie tak i w zimie nie jest dobrym miejscem na zostawienie naszego czworonoga na kilka godzin. W zimie nagrzany samochód po chwili zmienia się w lodówkę.Pamiętajmy, że zima może być przyjemna i piękna zarówno dla nas jak i dla naszych czworonogów, aby była taka zawsze musimy się do niej odpowiednio przygotować.


                                                                                                                                    Ewelina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz