wtorek, 17 lutego 2015

Współczesne środowiska życia kotów

fot. Przychodnia Weterynaryjna Rademenes

Koty przebywające wyłącznie w domu


Środowisko domowe, a także kot powinien być odpowiednio przygotowany na taki tryb życia. Najważniejszym aspektem jest to, że kotprzebywający tylko w domu ma obniżoną aktywność, nie musi polować, nie musi uciekać przed drapieżnikami, nie jest narażany na czynniki zewnętrzne takie jak deszcz, mróz czy śnieg. Co za tym idzie spada jego zapotrzebowanie na energię. Dieta współczesnego kota "domowego" powinna być dobrze przemyślana i odpowiednio zbilansowana, aby zaspokajała wszystkie potrzeby, a jednocześnie nie dostarczała zbyt wielu kalorii prowadząc do otyłości zwierzęcia. Obecnie mamy ogromny wybór karm gotowych suchych, jak i mokrych dostępnych w sklepach zoologicznych i zakładach leczniczych dla zwierząt. Wybierając karmę dla naszego kota należy wziąć  pod uwagę wiele czynników m.in. tryb życia, wiek, rasa, płeć.

Aby jak najbardziej urozmaicić kotu jego życie domowe powinniśmy zaopatrzyć się w kocie atrakcje. Na rynku dostępnych jest wiele drapaków, piętrowych legowisk, zabawek wykorzystujących instynkt polowania, tuneli. Koty są drapieżnikami, dlatego zabawki powinny być takie, aby dać możliwość ćwiczenia umiejętności myśliwego. 
Koty domowe poddane są działaniu sztucznego światła oraz stałej temperatury. Przez co proces linienia (wymiana włosa) trwa praktycznie cały rok. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja sierści. W zależności od rodzaju i długości sierści u kota czeszemy go raz na kilka dni, lub raz dziennie. Najważniejsze by robić to dokładnie i regularnie. 
Kotom przebywającym wyłącznie w domu można także przycinać pazurki. Jeśli robimy to sami musimy pamiętać, że obcina się tylko jasną część. Różowa część jest unaczyniona i unerwiona.

fot. Przychodnia Weterynaryjna Rademenes

Koty wychodzące na dwór


Czyli koty mieszkające w domu, ale mające możliwość wyjścia na dwór bez ograniczeń. Koty te mają całkiem inne zapotrzebowania pokarmowe niż ich kuzyni przebywający w domach. A mianowicie koty wychodzące mają styczność z wieloma czynnikami zewnętrznymi m.in. inne zwierzęta, różne warunki atmosferyczne, rośliny, samochody, środki chemiczne, choroby (np. wścieklizna czy białaczka kotów). Przez co ich potrzeby pokarmowe zwiększają się. Tutaj karma dla naszego kota powinna być wzbogacona o składniki, które zaspokoją potrzeby kota polującego, aktywnego, wspomogą naturalną odporność.

Wychodzącego kota warto wysterylizować, ponieważ kocurek będzie "trzymał się bliżej domu", rzadziej będzie wdawał się w bójki z innymi kotami, a kotka nie wróci w ciąży. Sterylizacja ma wiele plusów zarówno dla zwierząt pod względem zdrowotnym, jak i dla właścicieli. 
Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj także szczepienia (zazwyczaj co roku u dorosłego kota) oraz odrobaczenia lub badania kału (średnio co 3 miesiące). Warto także zaczipować kota, dzięki czemu będziemy mogli łatwiej go odnaleźć jeśli się zgubi. 
Koty wychodzące są bardziej narażone na infestację pcheł i kleszczy. Najbardziej skuteczne preparaty chroniące nasze zwierzę dostaniemy w zakładach leczniczych dla zwierząt. Wybór środków przeciwpasożytniczych jest duży, Twój lekarz weterynarii pomoże wybrać odpowiedni preparat dla Twojego kota. 
Po każdym powrocie kota do domu sprawdź jego ogólny stan zdrowia tzn. czy nie jest pogryziony, czy nie złapał kleszczy. Jeśli coś w jego stanie zdrowia lub zachowaniu cię niepokoi, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. 


fot. awesomelycute.com 


Z okazji Światowego Dnia Kota Rademenes życzy wszystkim kociakom kochających właścicieli, wielu zabawek i pełnych miseczek! :-)


Ewelina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz